People at Saint Peter's

This page is awaiting updating following the Annual Congregational Meeting held on Su 9 December 2018.

This page is intended to give a guide - most particularly for those who are already members of the congregation - to who does what, such as the members of the Vestry, listed at the foot of the page.

It helps everyone if you contact the right person! So, please, if you have

  • Vestry or organisational queries (other than church bookings, covered below), contact the Secretary,
  • financial questions, contact the Treasurer,
  • governance or charity (OSCR-related) questions, contact
  • Sunday School or creche questions, contact
  • questions on using or booking the church or the extension, contact

  • items for the Sunday pew sheet, contact
  • or points for this website, contact

  • a wish for the weekly electronic notices, contact
  • child protection or similar adult questions, contact

and otherwise please use the limited information on our contact page.

For the year 2018/19, the members of the Vestry (with their date of first election or appointment) are:

Rector Rev Christine A Barclay
ex officio appointed 1 September 2012
Treasurer Dr Paul A Hammond
ex officio elected 18 January 2015
Secretary Mrs Catherine Fowler
ex officio elected 9 December 2018
Lay Representative Mr T Stewart Veitch
ex officio elected 6 January 2013
Alternate Lay Rep Mrs Janet F Moss
ex officio elected 15 January 2017
ex officio but does not serve on the Vestry
Priest's Warden Mrs Jane E Ramsay
ex officio appointed 10 January 2016
Elected Members Mr Andrew R Anderson
elected 15 January 2017
Mrs Judy Barker
elected 9 December 2018
Mr Peter Lewis
elected 15 January 2017
Mrs Katie Peterson
elected 15 January 2017
Mrs Sue Rippon
elected 5 January 2014

Easter Madonna

Get in touch

Contact page

 

Site Map

Can't find what you're looking for? Check our Site Map.